Select Page

[vc_row no_margin=”true” padding_top=”0px” padding_bottom=”0px” border=”none”][vc_column width=”1/1″][text_output]Location: Molong
Contact Name: Janelle Fessey
Contact Phone: 0408 637 641[/text_output][gap size=”2em”][text_output]Open Class Judge: Fred Cook

Place Worker Dog Name Points Total
1.  Leigh Foster Me Mate Annie  181+92  273
2.  Bill Davidson Longerview Bazza  186+86  272
3.  Greg Prince Princes Timmy  184+77  261
3.  Laurie Slater Wondara Jewel  179+82  261
5.  Malcolm Taylor Somerville Nel  178+73  251
6.  John Parrington Rockbarton Jerry II 176+X  176
U/P   Rob Pamment Rowen Bow 175+X  175

[/text_output][gap size=”2em”][text_output]Improver Class Judge: Fred Cook

Place Worker Dog Name Points Total
1.  Laurie Slater Zeefree Marlon  88+86  174
2.  Julie Birkett Brands Hatch Midori  84+79  163
3.  Frank Singleton Clarks Dog  84+76  160
4.   Mick Hudson Perangery Marge  87+60  147
U/P   Laurie Slater Wondara Pearl  87+X  87

[/text_output][gap size=”2em”][text_output]Novice Class Judge:  Jenny Cox

Place Worker Dog Name Points Total
1.  Gary White Whites Jimmy 95+88  183
2.  Paul Prentice Station Bred Bib 95+59  154
3.  Jim Luce Me Mate Sarge 96+45  141
3.  Ray Williams Shiray Angie 95+46  141
5.  Graeme Heath Terata Sport 98+42  142
U/P  Tony Elliott Gundagai Nimoa River 97+X  97

[/text_output][gap size=”2em”][text_output]Encourage Class Judge: Ann Wherry

Place Worker Dog Name Points Total
1. Harry Hudson MGH Girl  93+90  183
2. Scott Toolin Wondara Star  90+89  179
3. Vickie Priestley Illoura Fly  79+53  132
4.  Michelle Johnston Gulligal Drummer Boy  89  89
U/P  Neil Fabian Gulligal Silver Bill  83  83

[/text_output][gap size=”2em”][text_output]

Special Awards

Patron’s Trophy (Highest Scoring Local Encourage Worker) Bill Hopper

Bev Cavanagh Award (Most Outstanding Encourage Worker) Bill Hopper

Highest Scoring Local Dog  1st Joe Attenborough with Joes Soda Fizz –   91  2nd Joe Attenborough with Joes Blaze –  86  3rd Andrew Heath with Te Rata Banjo – 83 equal 3rd Sue Priest with Primrose Valley Silvia – 83

Ernie Toynton Trophy (Highest Scoring Dog in First Round)  Graeme Heath with Te Rata Sport – 98

Mr & Mrs G. Thomas Trophy (Dog Penning in Fastest Time)  Neil Fabian Springvale Sam II 5m17s

Fastest Times    Improver/Open – Frank Singleton with Me Mate Clive 8m1s

Novice   Neil Fabian with Springvale Sam II – 5m17s

Encourage  Michelle Johnston with Gulligal Drummer Boy – 5m56s[/text_output][/vc_column][/vc_row]